| Part Number | LHT8-15-835-FC |
| Bulb Type | T8 |
| Certificate | DLC Listed, ETL Certified |
| Color / Finish | Frosted |
| Color Temperature | 3500K |
| Connection Type | Hybrid |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 140 lm/W |
| Lamp Base | G13 |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 2100 lm |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Sealed Battery | No |
| Tube Length | 4 ft |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Product Dimensions | 4-ft (L) |
| Diameter | 1-in |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 025066010282 |
48 in LED T8 Glass Tube, 15W, 120-277V, 3500 Kelvin, Frosted. (Type A and Type B) Bulk Pack 25pcs/ctn
Ships between 05/28/2026 - 06/10/2026
GlobaLux Lighting 15W 4 Foot T8 LED Tube, 3500K, 2100 Lumens, Frosted features:
| Bulb Type | T8 |
| Color / Finish | Frosted |
| Color Temperature | 3500K |
| Connection Type | Hybrid |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 140 lm/W |
| Lamp Base | G13 |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 2100 lm |
| Sealed Battery | No |
| Tube Length | 4 ft |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Diameter | 1-in |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 025066010282 |