SKU KNG-PX1215ADR
King Electric's 1500W designer wall heater in almondine is rated for 120V installation and delivers nearly 100% efficient electric heat, perfect for large living areas yet whisper quiet enough for bedrooms. Shop HomElectrical now!
King Electric 250W/1500W Designer Wall Heater, 175 Sq Ft, 75 CFM, 120V, Almondine
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Almondine.
  • 250W / 500W / 750W / 1000W / 1250W / 1500W.
  • 12.5 Amp.
  • 120V.
  • Modern design that redefines comfort.
  • Multiple wattage options, to tailor to a rooms specific heating requirements.
  • Patented smart limit protection.
  • Whisper quiet squirrel cage blower.
  • Compatible with built-in or remote Thermostats.
  • Zonal heating systems save money.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric PX1215-AD-R Description
  • Color: Almondine.
  • 12.5 Amp.
  • 120V.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
Color / Finish
Almondine
sku KNG-PX1215ADR
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part NumberPX1215-AD-R
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishAlmondine
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage12.5 Amp
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Product Dimensions8.38-in X 14.63-in X 3.75-in
Weight12.50-lb
UPC093319326671
Manufacturer Description
PX 120V, 1500W, ALMONDINE, COLOR PACKAGING
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
Almondine
sku KNG-PX1215ADR
Free Shipping
In Stock-
  • 120V.
Product Specifications
Part NumberPX1215-AD-R
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishAlmondine
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage12.5 Amp
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Weight12.50-lb
UPC093319326671
Manufacturer Description