
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Cadet 2250 Watts at 240V Register Wall Heater Assembly Only Features:
Cadet 2250 Watts at 240V Register Wall Heater Assembly Only Features:
| Part Number | RM222, X-00322 |
| Heating Technology | Forced Air |
| Maximum Amperage | 9.4 Amp |
| Maximum Voltage | 240V |
| Power Type | Hardwired |
| Wattage | 2250W |
| Product Dimensions | 14-in X 7.38-in X 4-in |
| Weight | 4.50-lb |
| UPC | 027418003225 |
Safe, durable, and powerful - the Register heater operates quietly with outstanding warm air circulation. A grill design similar to most central system air vents makes it a perfect fit in any room.
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer

Cadet 2250 Watts at 240V Register Wall Heater Assembly Only Features:
| Part Number | RM222, X-00322 |
| Heating Technology | Forced Air |
| Maximum Amperage | 9.4 Amp |
| Maximum Voltage | 240V |
| Power Type | Hardwired |
| Wattage | 2250W |
| Product Dimensions | 14-in X 7.38-in X 4-in |
| Weight | 4.50-lb |
| UPC | 027418003225 |
Safe, durable, and powerful - the Register heater operates quietly with outstanding warm air circulation. A grill design similar to most central system air vents makes it a perfect fit in any room.
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter