SKU TCP-LED14P30D50KNFL
TCP Lighting 14W 5000K Narrow Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Operating at 120 volts and 14 watts, the Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 25 Degree is ideal for track lighting, recessed cans, high hats, display lights, outdoor fixtures, and a number of other applications. The smooth dimming and excellent color consistency combine to enable this light to instantly change the mood of any room. 25,000-hour solid state lamp uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, greatly reducing any need for lighting service and maintenance. This light has been UL listed to be used in damp locations.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Initial Lumens: 1150.
  • Color: Daylight White.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D50KNFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Initial Lumens: 1150.
  • Color: Daylight White.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D50KNFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/27/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D50KNFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256793
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D50KNFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".