SKU TCP-LED14P30D50KSP
TCP Lighting 14W 5000K Spotlight Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
With its 15° spot beam angle and excellent color consistency, the Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 15 Degree is perfect for track lighting, high hats, recessed cans, display lights, and outdoor lighting. This energy-efficient lamp lasts up to 25,000 hours and uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, reducing the need for lighting service and maintenance. The daylight white 5000K light color combined with full dimming features allow this LED lamp to provide a nice, soothing mood for any environment.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Color: Daylight White.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D50KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Color: Daylight White.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D50KSP
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D50KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256809
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D50KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".