SKU TCP-LED12P30D24KFL
TCP Lighting 12W 2400K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The energy-efficient Par30 12W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2400K, 40 Degree is most ideal for use in display lighting, outdoor lights, recessed lights and track lights. As it has a 25,000-hour life span and uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, this Par30 LED lamp significantly reduces the need for lighting service and maintenance. This long-lasting LED lamp operates at 120 volts and 12 watts and gives off a nice color temperature of 2400K, allowing this lamp to be used for a number of applications.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 800.
  • Lumens Per Watt: 66.7.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,315.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
  • Incandescent Equivalent: 75W.
TCP Lighting LED12P30D24KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 800.
  • Lumens Per Watt: 66.7.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,315.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D24KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/27/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED12P30D24KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248330
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D24KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".