SKU TCP-LED14P30D50KFL
TCP Lighting 14W 5000K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The long-lasting Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 40 Degree is great for track lights, recessed down lights, display lights, and outdoor fixtures. This LED lamp is 85% more efficient than any incandescent alternatives, significantly reducing the need for lighting service or maintenance. Its smooth, uniform dimming and low heat generation make this lamp perfect for a number of different applications. This low-weight, shatter-resistant lamp has been UL approved for damp locations.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Initial Lumens: 1150.
  • Color: Daylight White.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,758.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D50KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Initial Lumens: 1150.
  • Color: Daylight White.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,758.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D50KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/27/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D50KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256786
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D50KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".