SKU TCP-LED14P30D41KSP
TCP Lighting 14W 4100K Spotlight Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Showing off its energy efficiency, the 25,000-hour, long-lasting Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 4100K, 15 Degree uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, significantly reducing the need for lighting maintenance. With its cool white color temperature of 4100K and 15° spot beam angle, this LED lamp is perfect for track, recessed, outdoor, and display lighting. Operating at 120 volts, this Par30 LED lamp exceeds all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Color: Cool White.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 4100K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D41KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Color: Cool White.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 4100K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D41KSP
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D41KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245971
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D41KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".