SKU TCP-LED14P30D41KNFL
TCP Lighting 14W 4100K Narrow Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The energy efficient Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 4100K, 25 Degree uses up to 80% less energy than incandescent alternatives. Operating at 14 watts and 120 volts, this 25,000-hour long-lasting LED lamp easily reduces the need for lighting service and maintenance. With its 25° narrow flood beam angle and low heat generation, this LED lamp is most ideal for use in track lights, recessed lights, outdoor lights, and display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Color: Cool White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 4100K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D41KNFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Color: Cool White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 4100K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D41KNFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D41KNFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245964
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D41KNFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".