SKU TCP-LED14P30D35KSP
TCP Lighting 14W 3500K Spotlight Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Along with its 25,000-hour life span, the Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3500K, 15 Degree also reduces the need for lighting service and maintenance by using up to 80% less energy than incandescent alternatives. Operating at 120 volts, this 14-watt dimmable LED lamp is most ideal for outdoor, recessed down light, track, and display lighting. This Par30 LED lamp features a 15° spot beam angle and ultimately exceeds all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1125.
  • Color: Neutral White.
  • Lumens Per Watt: 80.4.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D35KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1125.
  • Color: Neutral White.
  • Lumens Per Watt: 80.4.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D35KSP
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D35KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248323
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D35KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".