SKU TCP-LED14P30D35KFL
TCP Lighting 14W 3500K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3500K, 40 Degree features nice, smooth dimming that can instantly change the mood of any environment. With its long life span of 25,000 hours, this LED lamp uses up to 80% less energy than its incandescent alternatives, significantly reducing the need for lighting service and maintenance. Its low heat generation and 40° flood beam angle make this LED Par30 lamp perfect for recessed down light, track, outdoor, and display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1125.
  • Color: Neutral White.
  • Lumens Per Watt: 80.4.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,758.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D35KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1125.
  • Color: Neutral White.
  • Lumens Per Watt: 80.4.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,758.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D35KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/27/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D35KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248309
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D35KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".