SKU TCP-LED14P30D30KSP
TCP Lighting 14W 3000K Spotlight Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3000K, 15 Degree has an exceptional 25,000-hour life span and uses up to 80% less energy than its incandescent alternatives. With its smooth dimming effects, this LED lamp is ideal for track, recessed down light, display, outdoor lighting, and a number of other applications. This 14-watt LED light is UL listed for damp locations and features a 15° spot beam angle and low heat generation. Overall, this LED lamp exceeds all industry performance requirements for directional lamps
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1100.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 78.6.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D30KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1100.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 78.6.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D30KSP
Product Specifications
Part NumberLED14P30D30KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245940
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D30KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".