SKU TCP-LED14P30D30KNFL
TCP Lighting 14W 3000K Narrow Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Perfect for outdoor, recessed down light, track, and display lighting, the Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3000K, 25 Degree features smooth, uniform dimming and surpasses all industry performance requirements for directional lamps. Using up to 80% less energy than its 90-watt incandescent equivalents, this 14-watt LED lamp significantly reduces the need for any maintenance and lighting service. Additionally, the 25,000-hour Par30 LED lamp features a 25° narrow flood beam angle and low heat generation.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1100.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 78.6.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D30KNFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1100.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 78.6.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D30KNFL
Product Specifications
Part NumberLED14P30D30KNFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148243717
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D30KNFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".