SKU TCP-LED14P30D27KSP
TCP Lighting 14W 2700K Spotlight Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The shatter-resistant Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2700K, 15 Degree features smooth, uniform dimming that can instantly change the mood of any room. With its 15° spot beam angle and low heat generation, this LED bulb is ideal for track, recessed down light, outdoor, and display lighting. This Par30 LED bulb has a life span of 25,000 hours and uses up to 80% less energy than its incandescent alternatives, significantly reducing the need for lighting service and maintenance.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1050.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2700K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D27KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1050.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 8,230.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2700K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D27KSP
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D27KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245926
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D27KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".