SKU TCP-LED14P30D24KNFL
TCP Lighting 14W 2400K Narrow Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Operating at 120 volts, the Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2400K, 25 Degree uses 80% less energy than incandescent alternatives, significantly reducing the need for lighting service and maintenance. With its 25° narrow flood beam angle and low heat generation, this 14-watt Par30 LED lamp is ideal for track, recessed down light, outdoor, display lighting, and a number of other applications. This LED lamp features smooth, uniform dimming and exceeds all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1050.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D24KNFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1050.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 25 Degree.
  • CB Candlepower: 3,891.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D24KNFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/27/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D24KNFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248279
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D24KNFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".