SKU TCP-LED14P30D24KFL
TCP Lighting 14W 2400K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
With its smooth, uniform dimming, the Par30 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2400K, 40 Degree is often used for track, recessed down light, outdoor lighting, and display lighting. Operating at 120 volts, this 14-watt LED lamp is equivalent to a 90-watt halogen bulb and actually uses up to 80% less energy than incandescent alternatives. Its 25,000-hour lamp life significantly reduces the need for lighting service and maintenance. Overall, this LED Par30 lamp exceeds all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1050.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,758.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P30D24KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1050.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,758.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D24KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/27/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P30D24KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248262
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P30D24KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".