SKU TCP-LED12P30D50KFL
TCP Lighting 12W 5000K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
With its smooth dimming effects and 40° flood beam angle, the Par30 12W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 40 Degree is perfect for track lighting, recessed down lights, outdoor fixtures, and display lighting. Equivalent to a 75-watt incandescent light, this 12-watt LED lamp is much more energy efficient, as it uses up to 85% less energy than incandescent alternatives and has a 25,000-hour life span, which significantly reduces the need for lighting service. The shatter-resistant Par30 LED lamp has been UL listed for use in damp locations.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Color: White.
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 875.
  • Lumens Per Watt: 72.9.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,315.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 75W.
TCP Lighting LED12P30D50KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Color: White.
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par30.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 875.
  • Lumens Per Watt: 72.9.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,315.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D50KFL
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberLED12P30D50KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256816
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D50KFL
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".