SKU TCP-LED12P30D35KFL
TCP Lighting 12W 3500K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Equivalent to a 75-watt incandescent bulb, the energy-efficient Par30 12W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3500K, 40 Degree operates at only 12 watts and uses up to 80% less energy than incandescent alternatives. With its 40° flood beam angle, low heat generation, and neutral white color, this bulb is ideal for track lighting, recessed down lights, outdoor lighting, display lighting, and a number of other applications. The shatter-resistant LED Par30 lamp features great color consistency and is UL approved for damp locations.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 850.
  • Color: Neutral White.
  • Lumens Per Watt: 70.8.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
  • Incandescent Equivalent: 75W.
TCP Lighting LED12P30D35KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 850.
  • Color: Neutral White.
  • Lumens Per Watt: 70.8.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D35KFL
Product Specifications
Part NumberLED12P30D35KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248361
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D35KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".