SKU TCP-LED12P30D27KFL
TCP Lighting 12W 2700K Wide Flood Dimmable LED PAR30 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Operating at 120 volts and 12 watts, the energy-efficient Par30 12W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2700K, 40 Degree is equivalent to a 75-watt halogen bulb. Using up to 80% less energy than halogen alternatives, and having an amazing 25,000-hour life span, this LED bulb is sure to reduce the need for lighting service and maintenance. With its smooth, uniform dimming from 100% to. 5%, the Par30 LED lamp can change the mood of any environment within a matter of seconds. Its 40° flood beam angle and low heat generation make this LED lamp perfect for display lighting, outdoor lighting, track lights, recessed down lights, and a number of other applications.
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 800.
  • Lumens Per Watt: 66.7.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2700K.
  • Incandescent Equivalent: 75W.
TCP Lighting LED12P30D27KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".
  • Bulb Shape: Par30.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 800.
  • Lumens Per Watt: 66.7.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2700K.
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D27KFL
Product Specifications
Part NumberLED12P30D27KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245988
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED12P30D27KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 4.8".
  • Wattage: 12W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 3.8".