SKU TCP-L100A213W2527KCQ
TCP Lighting 6/10/17W LED A21 Bulb, 3-Way, Dimmable, E26, 120V, 2700K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
Title 20
Damp Location
Energy Star
  • Bulb: A21.
  • 6W / 10W / 17W; 450 / 800 / 1650 Lumens.
  • 120V; 90 CRI.
  • Dimmable.
  • E26 Base.
  • Omni-Directional.
  • 2700K color temperature for a warm yellow light.
  • Up to 85% less energy than halogen alternatives for instant energy savings.
  • Long life minimizes replacement and maintenance costs.
  • Very low heat generation, perfect for sensitive display lighting such as galleries.
  • Can be used in covered indoor and outdoor fixtures.
  • cUL/UL Listed, RoHS Compliant, Title 20, Damp Location, Energy Star.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
Title 20
Damp Location
Energy Star
TCP Lighting L100A213W2527KCQ Description
  • Bulb: A21.
  • 120V; 90 CRI.
  • Dimmable.
  • E26 Base.
  • Omni-Directional.
Color Temperature
2700K
sku TCP-L100A213W2527KCQ
Free Shipping Eligible
Ships between 05/29/2026 - 06/02/2026
Product Specifications
Part NumberL100A213W2527KCQ
Beam AngleOmni-Directional
Bulb TypeA21
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant, Title 20, Damp Location, Energy Star
Color Temperature2700K
CRI90
DimmableYes
Lamp BaseE26
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours25000
Lumens450 lm
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Wattage6W, 10W, 17W
Wattage Equivalent100W Inc.
Product Dimensions5.20-in X 2.80-in X 2.80-in
Weight0.70-lb
UPC762148189589
Manufacturer Description
A21 3 WAY 100/60/40W 27K CQ
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
2700K
sku TCP-L100A213W2527KCQ
Free Shipping Eligible
  • 120V; 90 CRI.
Product Specifications
Part NumberL100A213W2527KCQ
Beam AngleOmni-Directional
Bulb TypeA21
Color Temperature2700K
CRI90
DimmableYes
Lamp BaseE26
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours25000
Lumens450 lm
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Wattage6W, 10W, 17W
Wattage Equivalent100W Inc.