SKU BSL-LWP60WBKPC
NovaLux 60W Semi Cut-Off LED Wall Pack w/ Photocell, 250W MH Retrofit, 7200 lm, 5000K, Bronze
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
DLC Listed
ETL Listed
FCC
RoHS Compliant
TUV Rheinland
  • Eco-friendly, No Mercury, UV or IR radiation emission.
  • Metal Halide/ HPS Equivalent: 250W.
  • 120° beam angle.
  • Black color finish.
  • Operating Temperature: -40°C - 55°C.
  • 5000K Color Temperature provides a vibrant and alert cool white light.
  • Dimming available.
  • 50,000 hour light lifetime hours, based on up to 12 hours of use daily.
  • 5 year limited warranty.
DLC Listed
ETL Listed
FCC
RoHS Compliant
TUV Rheinland
NovaLux LWP60W BK-PC Description
  • 120° beam angle.
  • Black color finish.
  • Dimming available.
  • 5 year limited warranty.
Wattage
40.2W
sku BSL-LWP60WBKPC
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/15/2026
Product Specifications
Part NumberLWP60W BK-PC
CertificateDLC Listed, ETL Listed, FCC, RoHS Compliant, TUV Rheinland
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Efficacy120 lm/W
Life Hours50000
Lumens4800 lm
Maximum Voltage100V-277V
PhotocellYes
Power Supply0.95
Warranty5 Yr
Wattage40.2W
Wattage Equivalent175W MH
Product Dimensions14.20-in X 7.36-in X 9.25-in
Weight8.00-lb
Manufacturer Description
60W Semi Cut Wall Pack w/Daylight Sensor 120 lm/W DLC
Prop65
Wattage
40.2W
sku BSL-LWP60WBKPC
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/15/2026
Product Specifications
Part NumberLWP60W BK-PC
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Efficacy120 lm/W
Life Hours50000
Lumens4800 lm
Maximum Voltage100V-277V
PhotocellYes
Power Supply0.95
Warranty5 Yr
Wattage40.2W
Wattage Equivalent175W MH
Weight8.00-lb
Manufacturer Description