| Part Number | LFC40A19N1527K |
| Bulb Type | A19 |
| Certificate | cUL/UL Listed |
| Color / Finish | Clear |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 85 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 15000 |
| Lumens | 425 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 5W |
| Wattage Equivalent | 40W Inc. |
| Product Dimensions | 4.20-in X 2.40-in X 2.40-in |
| Weight | 0.20-lb |
| UPC | 762148241737 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/29/2026 - 06/02/2026
| Bulb Type | A19 |
| Color / Finish | Clear |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 85 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 15000 |
| Lumens | 425 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 5W |