SKU KNG-LPWV2415CT24
King Electric's 1500W vandal resistant heater with 24V control can withstand heavy impact and abuse. Rated for 208V/240V installation this heater keeps controls recessed out of the way of fiddling fingers. Shop HomElectrical today!
King Electric 500W/1500W Vandal Resistant Heater w/ 24V Control, 208V/240V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Complete Unit
  • 500W / 750W / 1000W / 1500W.
  • 6.3 Amp.
  • 208V/240V.
  • Impact/Vandal resistant.
  • With transformer that converts 208, 240 & 277 volts to 24V control circuit.
  • The original Pic-A-Watt element.
  • Multiple wattage options, to tailor to a room's specific heating requirements.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan / Heat/ Off.
  • 3/16 Plate steel grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWV2415-CT24 Description
  • Complete Unit
  • 500W / 750W / 1000W / 1500W.
  • 6.3 Amp.
  • 208V/240V.
  • Impact/Vandal resistant.
  • 3/16 Plate steel grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Warranty.
Maximum Voltage
208V/240V
sku KNG-LPWV2415CT24
Product Specifications
Part NumberLPWV2415-CT24
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage6.3 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Product Dimensions23.81-in X 13.68-in X 3.13-in
Weight24.00-lb
UPC093319208403
Manufacturer Description
LPWV VNDL RESNT HTR 240/208V 1500W W/24V CONTROL
Prop65
Maximum Voltage
208V/240V
sku KNG-LPWV2415CT24
  • 500W / 750W / 1000W / 1500W.
  • 208V/240V.
Product Specifications
Part NumberLPWV2415-CT24
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage6.3 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Weight24.00-lb
UPC093319208403
Manufacturer Description