GP LUXDM1000-02L-3-W
SKU GP-LUXDM100002L3W
GP 3-Way 1000W Slide Dimmer w/ Rocker Switch, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 3-Way Slide Dimmer with Rocker Switch and LED.
  • Colors available: Almond, Ivory, White.
  • Available in 600W, 700W, or 1000W.
  • Available as single pole with or without LED or 3-Way with or without LED.
  • Voltage: 120 Volts and Frequency: 60 Hz.
  • Uses universal wall plate (sold separately).
  • Built For incandescent fixtures.
  • UL Listed.
  • Constructed of heavy-duty plastic.
GP LUXDM1000-02L-3-W Description
  • UL Listed.
Color / Finish
White
sku GP-LUXDM100002L3W
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberLUXDM1000-02L-3-W
Color / FinishWhite
Control Style3-Way
Control TypeSlide
Wattage1000W
Product Dimensions2.94-in X 1.31-in X 4.69-in
Weight0.40-lb
Prop65
Color / Finish
White
sku GP-LUXDM100002L3W
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberLUXDM1000-02L-3-W
Color / FinishWhite
Control Style3-Way
Control TypeSlide
Wattage1000W