SKU QMK-CDF548RE
Qmark's 2kW-4kW recessed downflow ceiling heater is rated for 208V installation and designed for commercial spaces that need unobtrusive comfort. This heater delivers powerful warmth to your space. Shop more heaters at HomElectrical today!
Qmark Heater 2kW-4kW Downflow Ceiling Heater, Recessed, 300 CFM, 1-3 Ph, 208V, Navajo White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Heater section and recessed enclosure.
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 6,800 BTU/H / 10,200 BTU/H / 13,700 BTU/H.
  • 9.6 / 14.2 / 19.2 Amps.
  • 208V.
  • 1-3 Phase.
  • 300 CFM.
  • Mounts in T-Bar or permanent ceiling with trim ring.
  • 208V & 240V heaters can be field converted from single- to three-phase operation.
  • 5000W heater can be field-converted to 3800W or 2500W.
  • 4000W heater can be field-converted to 3000W or 2000W.
  • cUL/UL Listed.
Qmark Heater CDF548RE Accessories
Qmark Heater CDF548RE Description
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 9.6 / 14.2 / 19.2 Amps.
  • 208V.
  • 1-3 Phase.
  • 300 CFM.
Wattage
4000W
sku QMK-CDF548RE
Free Shipping
Ships between 05/20/2026 - 06/02/2026
Product Specifications
Part NumberCDF548RE
Color / FinishNavajo White (Off-White)
Electrical Phase1-3 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage19.2 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions23.75-in X 23.75-in X 7-in
Weight45.00-lb
UPC685360152769
Manufacturer Description
548A AND REB COMBO
Prop65
Wattage
4000W
sku QMK-CDF548RE
Free Shipping
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 208V.
Product Specifications
Part NumberCDF548RE
Electrical Phase1-3 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage19.2 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage4000W
Weight45.00-lb
UPC685360152769
Manufacturer Description
548A AND REB COMBO