SKU KNG-PX1215HRC
King Electric's 1500W designer wall heater without grill is rated for 120V installation and delivers nearly 100% efficient electric heat, perfect for large living areas yet whisper quiet enough for bedrooms. Shop HomElectrical now!
King Electric 250W/1500W Designer Wall Heater (No Grill), 175 Sq Ft, 75 CFM, 120V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Without Grill
  • Heatbox Interior & Recessed Wall Can.
  • 250W / 500W / 750W / 1000W / 1250W / 1500W.
  • 12.5 Amp.
  • 120V.
  • cUL/UL Listed.
King Electric PX1215-HRC Description
  • Without Grill
  • 12.5 Amp.
  • 120V.
  • 5 Year Limited Warranty.
Maximum Voltage
120V
sku KNG-PX1215HRC
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part NumberPX1215-HRC
Maximum Amperage12.5 Amp
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Product Dimensions8.38-in X 14.63-in X 3.75-in
Weight10.40-lb
UPC093319326886
Manufacturer Description
PX 120V, 1500W, INTERIOR & RECESSED WALL CAN
Prop65
Maximum Voltage
120V
sku KNG-PX1215HRC
Free Shipping
In Stock-
  • 120V.
Product Specifications
Part NumberPX1215-HRC
Maximum Amperage12.5 Amp
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Weight10.40-lb
UPC093319326886
Manufacturer Description