SKU CTL-LB18CBWW
CyberTech 18W LED Corn Bulb, 75W HID Retrofit, E39, 2000 lm, 120V-277V, 3000K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CyberTech Lighting 18W LED Corn Bulb, 75W HID Retrofit, E39, 2000 lm, 3000K features:
  • Replaces a 75W HID lamp.
  • Instant-On.
  • Direct power connection, 120 or 277V.
  • Contains no mercury.
  • Extruded aluminum body for high heat dissipation.
  • No UV or Infrared Radiation.
  • Operating temperature: -4 to 113 degrees F.
CyberTech LB18CB/WW Description
  • Replaces a 75W HID lamp.
  • Instant-On.
  • Contains no mercury.
  • No UV or Infrared Radiation.
Color Temperature
3000K
sku CTL-LB18CBWW
Product Specifications
Part NumberLB18CB/WW
Color Temperature3000K
CRI82
DimmableNo
Life Hours40000
Lumens2000 lm
MaterialAluminum
Warranty5 Yr
Wattage18W
Wattage Equivalent70-100W HID
Product Dimensions6.54-in X 2.76-in X 2.76-in
Weight0.76-lb
UPC680596583134
Manufacturer Description
18W LED Corn Bulb E26/39 Base 3000K
Prop65
Color Temperature
3000K
sku CTL-LB18CBWW
  • Replaces a 75W HID lamp.
Product Specifications
Part NumberLB18CB/WW
Color Temperature3000K
CRI82
DimmableNo
Life Hours40000
Lumens2000 lm
MaterialAluminum
Warranty5 Yr
Wattage18W
Wattage Equivalent70-100W HID
Weight0.76-lb
UPC680596583134
Manufacturer Description