ESL Vision ESL-RHB-100200W-250-BK-120D-CS3B6TL6-EM30
SKU ESL-RHB100200W250BK120DCS3B6TL6EM30
ESL Vision's LED Round High Bay Light has an optical grade polycarbonate lens, durable die-cast housing, 6kV surge protection and is wattage selectable. Shop for more ufo high bay lights today at HomElectrical.com!
ESL Vision 100/120/150/200W LED Round High Bay w/240V Cord & BBU, 120D, 5000K, BK
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Wet Location
  • Emergency Battery Backup Unit Included.
  • 6-ft Black Cord Set with 3 Conductors, 18 Gauge, Straight Blade Plug, Twist Lock, NEMA 16-15 - 240V.
  • 120 Degree Lens.
  • Multiple Mounting Options.
  • 6kV Surge Protection.
Wet Location
ESL Vision ESL-RHB-100200W-250-BK-120D-CS3B6TL6-EM30 Description
  • 120 Degree Lens.
  • Multiple Mounting Options.
  • 6kV Surge Protection.
Product Specifications
Part NumberESL-RHB-100200W-250-BK-120D-CS3B6TL6-EM30
CertificatecETLus Listed, NSF, DLC Premium, Wet Location
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
MaterialPolycarbonate
Maximum Voltage120V-277V
Warranty7 Yr
Wattage100W, 120W, 150W, 200W
Product Dimensions14.11-in X 14.11-in X 7.40-in
Weight8.00-lb
UPC196065686423
Manufacturer Description
200/150/120/100W Adj. Round High Bay, 29,000 Lumens, 5000K, 120 Degree Lens,120-277VAC Input, Integrated Sensor Receptacle, Black Finish, 6' BLK Cord Nema L6 240V Twist Lock, Emergency Back Up Unit
Prop65
  • 6kV Surge Protection.
Product Specifications
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
MaterialPolycarbonate
Maximum Voltage120V-277V
Warranty7 Yr
Wattage100W, 120W, 150W, 200W
Weight8.00-lb
UPC196065686423
Manufacturer Description