ESL Vision ESL-ERHB-135W-150-WH-90D-EM30
SKU ESL-ERHB135W150WH90DEM30
ESL Vision's LED Economy Round High Bay Light has field installable Konex controls, an emergency backup battery and 6kV surge protection. Shop for more ufo high bay lights today at HomElectrical.com!
ESL Vision 135W LED Economy Round High Bay w/ 40W BBU, Dim, 120V-277V, 5000K, WH
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
DLC Premium
IP65
  • Emergency Battery Backup Unit Included.
  • 90 Degree Lens.
  • Field Installable Konex Controls.
  • 1-10V Dimmable.
  • 6kV Surge Protection.
  • cUL/UL Listed, DLC Premium, IP65.
cUL/UL Listed
DLC Premium
IP65
ESL Vision ESL-ERHB-135W-150-WH-90D-EM30 Description
  • 90 Degree Lens.
  • 1-10V Dimmable.
  • 6kV Surge Protection.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/21/2026 - 06/04/2026
Product Specifications
Part NumberESL-ERHB-135W-150-WH-90D-EM30
CertificatecUL/UL Listed, DLC Premium, IP65
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
CRI82
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours160000
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage135W
Product Dimensions10.85-in X 10.85-in X 3.95-in
Weight6.00-lb
UPC196065687734
Manufacturer Description
150W Round High Bay, 20,925 Lumens, 5000K, 90 Degree Lens, 120-277VAC Input, Integrated Sensor Receptacle, White Finish, Emergency Back Up Unit
Prop65
Free Shipping
In Stock-
  • 6kV Surge Protection.
Product Specifications
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
CRI82
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours160000
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage135W
Weight6.00-lb
UPC196065687734
Manufacturer Description