SKU DLD-DIPA12V36WCL2B
Diode LED's 36W Plug-in Adapter is a great portable, light power source that pairs well with most DMX dimmers and controllers. These adapters meet any low-voltage LED lighting need! Explore for more deals on lighting accessories at HomElectrical!
Diode LED 36W Plug-in Adapter, Class 2, 1A, 120V AC / 12V DC, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • Input Voltage: 100-240V AC, Output Voltage: 12V DC.
  • Max load: 36W, 3A.
  • Dimmability: Yes, PWM & RGBW dimmer/controls and DMX controls.
  • Circuit Breakers: Auto Reset Hiccup.
  • Environment: Indoor/Dry Locations.
  • Color Finish: Black.
  • 1 Year Warranty.
  • cULus Listed, Class 2.
Diode LED DI-PA-12V36W-CL2-B Description
  • Max load: 36W, 3A.
  • Color Finish: Black.
  • 1 Year Warranty.
  • cULus Listed, Class 2.
Color / Finish
Black
sku DLD-DIPA12V36WCL2B
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part NumberDI-PA-12V36W-CL2-B
Maximum Amperage1 Amp
Maximum Voltage120V-277V
Warranty1 Yr
Wattage36W
Product Dimensions3.80-in X 1.75-in X 1.40-in
Weight0.50-lb
UPC848333008450
Manufacturer Description
Plug-In Adapter - Class 2 adapter, 12V 36W, Black
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
Black
sku DLD-DIPA12V36WCL2B
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • Max load: 36W, 3A.
Product Specifications
Part NumberDI-PA-12V36W-CL2-B
Maximum Amperage1 Amp
Maximum Voltage120V-277V
Warranty1 Yr
Wattage36W
Weight0.50-lb
UPC848333008450
Manufacturer Description