EnVision LED-RST-4FT-3M80W-4CCT-BMSPIR-EMB
SKU ENV-LEDRST4FT3M80W4CCTBMSPIREMB
EnVision's 4-ft 80W Round Strip Fixture G3 PIR Motion Sensor, Dimmable, 120/277V, 4 CCT, WHT, EMB is strong and bright. Light up your world with this luminous technology. Choose from thousands of curated options at HomElectrical today.
EnVision 4-ft 80W Strip Fixture G3 PIR Motion Sensor, DIM 277V 4 CCT, WHT, EMB
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
Damp Location
DLC Premium
  • Round Strip Fixture G3.
  • White.
  • Damp Location.
  • 130° Beam Angle.
  • 80+ CRI.
  • Round Acrylic Frosted Lens.
  • 50/60/80W.
  • 120/277V.
  • 4 CCT.
  • 0-10V Dimmable Range.
  • cUL/UL Listed, DLC Premium Listed.
  • 5 Year Limited Warranty.
  • Passive Infra-Red Bi-Level Motion Sensor.
  • Average Life of 50,000 hours.
  • Emergency Back Up: 90 Minutes.
cUL/UL Listed
DLC Premium
EnVision LED-RST-4FT-3M80W-4CCT-BMSPIR-EMB Description
  • Round Strip Fixture G3.
  • White.
  • 130° Beam Angle.
  • 80+ CRI.
  • Round Acrylic Frosted Lens.
  • 50/60/80W.
  • 120/277V.
  • 4 CCT.
  • 0-10V Dimmable Range.
  • 5 Year Limited Warranty.
Free Shipping
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberLED-RST-4FT-3M80W-4CCT-BMSPIR-EMB
Beam Angle130
CertificatecUL/UL Listed, Damp Location, DLC Premium
Color / FinishWhite
Color TemperatureSelectable
CRI80+
Maximum Voltage120V, 277V
Warranty5 Yr
Wattage50W, 60W, 80W
Weight25.00-lb
Prop65
Free Shipping
Product Specifications
Beam Angle130
Color / FinishWhite
Color TemperatureSelectable
CRI80+
Maximum Voltage120V, 277V
Warranty5 Yr
Wattage50W, 60W, 80W