SKU STP-ADRR0283C24DISSW
Stelpro 2000W Dragon Ceiling Fan Heater w/ 24V Control & Switch, 6825 BTU/H, 3 Ph, 208V, S.White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 2000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 3 Ph, 208V, Soft White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, Soft White color finish.
  • 208V, 2000W, 6825 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0283C24DISSW Description
  • 208V, 2000W, 6825 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
Electrical Phase
3 Ph
sku STP-ADRR0283C24DISSW
Product Specifications
Part NumberADRR0283C24DISSW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
Electrical Phase3 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power6825 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage2000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight30.00-lb
UPC626296552926
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R SOFT WHITE 24V 2000W 208V 3PH WITH DISCONNECT SWITCH
Prop65
Electrical Phase
3 Ph
sku STP-ADRR0283C24DISSW
Free Shipping
  • 208V, 2000W, 6825 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0283C24DISSW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
Electrical Phase3 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power6825 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage2000W
Weight30.00-lb
UPC626296552926
Manufacturer Description