SKU STP-ADRR0221C24DISW
Stelpro 2000W Dragon Ceiling Fan Heater w/ 24V Control & Switch, 6825 BTU/H, 240V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 2000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 240V, White features:
  • Epoxy-polyester and steel material, White color finish.
  • 240V, 2000W, 6825 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0221C24DISW Description
  • 240V, 2000W, 6825 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0221C24DISW
Product Specifications
Part NumberADRR0221C24DISW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Power6825 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage2000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight30.00-lb
UPC626296500200
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R WHITE 24V 2000W 240V WITH DISCONNECT SWITCH
Prop65
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0221C24DISW
Free Shipping
  • 240V, 2000W, 6825 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0221C24DISW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Power6825 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage2000W
Weight30.00-lb
UPC626296500200
Manufacturer Description