| Part Number | LED10A19DOD27KW |
| Bulb Type | A19 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 84.2 lm/w |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 800 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Photocell | Yes |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 9W |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Weather Resistant | Yes |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148060048 |
LED 10W A19 DIM OMNI 27K WET
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 9.5W Omni-Directional LED A19 Bulb, Dimmable, 2700K features:
| Bulb Type | A19 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 84.2 lm/w |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 800 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Photocell | Yes |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 9W |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Weather Resistant | Yes |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148060048 |
LED 10W A19 DIM OMNI 27K WET