SKU KNG-PKB24121TDTFM
King Electric's 12kW 1 phase portable heater is rated for 208V/240V installation & can be ducted, to direct the heated air to required areas & is ideal for construction sites, warehouse, events & military applications. Shop HomElectrical now!
King Electric 9.4kW/12.5kW Ductable Unit Heater, 1200 Sq Ft, 1 Phase, 208V/240V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cETLus Listed
  • 9.4kW = 9400W at 208V; 12.5kW = 12500W at 240V.
  • 42,700 BTU/H.
  • 1 Phase.
  • 208V/240V.
  • 52.1 Amp.
  • 825 CFM.
  • SO Cord Size: 6/3.
  • Duct transition collar.
  • High mass steel fin heat exchanger.
  • Built-in Thermostat.
  • Top spring loaded retractable carrying handles.
  • 4 heavy-duty rubber feet.
  • Long life unit bearing motor.
  • Fan only switch.
  • Patented smart limit protection.
  • 6-ft SO Cord (no plug).
  • Durable 20-Gauge steel enclosure.
  • Non-mercury tip over switch.
  • Made in the USA.
  • 2 Year Limited Warranty.
  • cETLus Listed.
King Electric PKB2412-1-T-DT-FM Description
  • 42,700 BTU/H.
  • 1 Phase.
  • 208V/240V.
  • 52.1 Amp.
  • 825 CFM.
  • SO Cord Size: 6/3.
  • Duct transition collar.
  • Built-in Thermostat.
  • 4 heavy-duty rubber feet.
  • Fan only switch.
  • 6-ft SO Cord (no plug).
  • Non-mercury tip over switch.
  • Made in the USA.
  • 2 Year Limited Warranty.
Maximum Voltage
208V/240V
sku KNG-PKB24121TDTFM
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part NumberPKB2412-1-T-DT-FM
CertificatecETLus Listed
Color / FinishGray
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage52.1 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Power42,700 BTU/H
Warranty2 Yr
Wattage12000W
Product Dimensions16.50-in X 15.10-in X 13.50-in
Weight47.00-lb
UPC093319327463
Manufacturer Description
PKB-DT DUCTABLE PORTABLE UNIT 240V 12KW 1-PH
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Maximum Voltage
208V/240V
sku KNG-PKB24121TDTFM
Free Shipping
In Stock-
  • 208V/240V.
Product Specifications
Part NumberPKB2412-1-T-DT-FM
CertificatecETLus Listed
Color / FinishGray
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage52.1 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Power42,700 BTU/H
Warranty2 Yr
Wattage12000W
Weight47.00-lb
UPC093319327463
Manufacturer Description