| Part Number | LFF40A19N1527K |
| Bulb Included | Yes |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location |
| Color / Finish | Frosted White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 15000 |
| Lumens | 425 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 8W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Weather Resistant | No |
| Product Dimensions | 4.20-in X 2.40-in X 4.20-in |
| Weight | 0.04-lb |
| UPC | 762148142751 |
LED 40W EQ GLASS A19 ND 27K FR
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 8W LED A19 Bulb, Frosted Glass, 40W Inc. Retrofit, 425 lm, 2700K features:
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 15000 |
| Lumens | 425 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 8W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Weather Resistant | No |
| Weight | 0.04-lb |
| UPC | 762148142751 |
LED 40W EQ GLASS A19 ND 27K FR