SKU KNG-PX2417ECOSNR
King Electric's 1750W ECO2S designer wall heater in satin nickel is rated for 208V/240V installation and delivers nearly 100% efficient electric heat, perfect for large living areas yet whisper quiet enough for bedrooms. Shop HomElectrical now!
King Electric 750W/1750W ECO2S Designer Heater, 175 Sq Ft, 208V/240V, Satin Nickel
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Satin Nickel.
  • 750W / 1000W / 1250W / 1500W.
  • 12.5 Amp.
  • 208V/240V.
  • Smart ECO2S Energy-saving design.
  • 2-Stage heating: Automatically uses the lowest wattage needed.
  • Includes ECO2S remote sensor:
  • Hand held remote control and wall holder included.
  • Whisper quiet squirrel cage blower.
  • Timer and summer fan only modes.
  • Display lock feature for high traffic areas.
  • Bedroom "environment" feature, turns off the display when not in use.
  • cUL/UL Listed.
King Electric PX2417-ECO-SN-R Description
  • Color: Satin Nickel.
  • 12.5 Amp.
  • 208V/240V.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
Color / Finish
Satin Nickel
sku KNG-PX2417ECOSNR
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part NumberPX2417-ECO-SN-R
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishSatin Nickel
Maximum Amperage7.3 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage1750W
Product Dimensions3.50-in X 14.25-in X 8-in
Weight12.50-lb
UPC093319326879
Manufacturer Description
PX ECO 240V, 1750W, SATIN NICKEL, COLOR PACKAGING
Prop65
Color / Finish
Satin Nickel
sku KNG-PX2417ECOSNR
Free Shipping
In Stock-
  • 208V/240V.
Product Specifications
Part NumberPX2417-ECO-SN-R
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishSatin Nickel
Maximum Amperage7.3 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage1750W
Weight12.50-lb
UPC093319326879
Manufacturer Description