| Part Number | L40A19D2524K |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 2400K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 62.5 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 375 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 6W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148186182 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 6W LED A19 Bulb, E26, Dimmable, White features:
| Part Number | L40A19D2524K |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 2400K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 62.5 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 375 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 6W |
| Wattage Equivalent | 40W |