SKU BSL-LCB60WE2640K
NovaLux 60W LED Corn Bulb, 7700 Lumens, 4000K, 450W Equivalent
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • LED Corn bulbs provide 360 degree lighting for all-around bright illumination.
  • Can be used for area and parking lot lighting as well.
  • LED Technology is instant on, providing more light with less power than metal halide bulbs.
  • Metal halide can take up to 30 minutes to heat up and turn on.
  • This bulb is equivalent to a 150 Watt metal halide bulb or a 450W incandescent bulb without emitting heat.
  • Retrofitting an LED corn bulb to an existing fixture is simple.
  • 9.25"H x 4"W x 1.25" Base Height.
ETL Listed
NovaLux CB60W-E2640K Description
This page is for your reference only.
Product Specifications
Part NumberCB60W-E2640K, BSL-LCB60WE2640K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature4000K
Life Hours50000
Lumens7700 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage60W
Wattage Equivalent450W
Features
  • Save over 60% in Energy
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature4000K
Life Hours50000
Lumens7700 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage60W
Wattage Equivalent450W
Features
  • Save over 60% in Energy