SKU BSL-LCB60WE2627K
NovaLux 60W LED Corn Bulb, 7700 Lumens, 2700K, 450W Equivalent
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 450W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • 2700K color temperature that provides a warm, ambient light with a slight yellow tint.
  • 360° beam angle fills your space with light in all directions.
  • InstantOn technology – allows immediate lighting without wasted energy.
  • Operating temperature of -40°F to 131°F.
Medium sized space lighting
  • Walkways.
  • Exterior building lighting.
  • Retrofit high bays and other metal halide fixtures in workspaces and warehouses.
ETL Listed
NovaLux CB60W-E2627K Description
Medium sized space lighting
  • Walkways.
  • Exterior building lighting.
Product Specifications
Part NumberCB60W-E2627K, BSL-LCB60WE2627K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens7700 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage60W
Wattage Equivalent450W
Product Dimensions9-in X 4-in X 4-in
Features
  • Save over 60% in Energy
  • Internal double stage power supply
  • Product Dimensions: 9" x 4" x 4"
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens7700 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage60W
Wattage Equivalent450W
Features
  • Save over 60% in Energy