SKU KNG-LPWV2715CT24
King Electric's 1500W vandal resistant heater with 24V control can withstand heavy impact and abuse. Rated for 277V installation this heater keeps controls recessed out of the way of fiddling fingers. Shop HomElectrical today!
King Electric 500W/1500W Vandal Resistant Heater w/ 24V Control, 277V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Complete Unit
  • 500W / 750W / 1000W / 1500W.
  • 5.4 Amp.
  • 277V.
  • Impact/Vandal resistant.
  • With transformer that converts 208, 240 & 277 volts to 24V control circuit.
  • The original Pic-A-Watt element.
  • Multiple wattage options, to tailor to a room's specific heating requirements.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan / Heat/ Off.
  • 3/16 Plate steel grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWV2715-CT24 Description
  • Complete Unit
  • 500W / 750W / 1000W / 1500W.
  • 5.4 Amp.
  • 277V.
  • Impact/Vandal resistant.
  • 3/16 Plate steel grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Warranty.
Maximum Voltage
277V
sku KNG-LPWV2715CT24
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part NumberLPWV2715-CT24
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage5.4 Amp
Maximum Voltage277V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Product Dimensions23.81-in X 13.68-in X 3.13-in
Weight24.00-lb
UPC093319183731
Manufacturer Description
LPWV VNDL RESNT HTR 277V 1500W W/ CT24
Prop65
Maximum Voltage
277V
sku KNG-LPWV2715CT24
Free Shipping
In Stock-
  • 500W / 750W / 1000W / 1500W.
  • 277V.
Product Specifications
Part NumberLPWV2715-CT24
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage5.4 Amp
Maximum Voltage277V
Warranty5 Yr
Wattage1500W
Weight24.00-lb
UPC093319183731
Manufacturer Description