SKU BSL-LFPB500WBK
NovaLux's water-resistant LED High Bay Sports lights are excellent replacements for inefficient Metal Halide fixtures. The 500W High Bay is ideal to replace warehouse lights, hangar lights, and sports lights.
NovaLux 500W Linear LED High Bay, 2000W MH Replacement, 62500 Lumens
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
DLC Listed
ETL Listed
  • 1500W Metal Halide Replacement.
  • Eco-friendly with no mercury, UV, or IR radiation emission.
  • Ideal installation height: 50 feet or higher.
  • 120° beam angle.
  • 216° rotatable mounting Bracket.
  • Operating temperature is between 49°F to 122°F.
  • 50,000 lifetime hours.
  • Aluminum frame and IP65 Rated allow for indoor or outdoor use.
DLC Listed
ETL Listed
NovaLux FPB500W-BK Description
  • 120° beam angle.
  • 50,000 lifetime hours.
This page is for your reference only.
Shop for similar Linear High Bay Light
Product Specifications
Part NumberFPB500W-BK, BSL-LFPB500WBK
Beam Angle120
CertificateDLC Listed, ETL Listed
Color Temperature5700K
CRI70
DimmableNo
Efficacy110 lm/W
IP RatingIP65
LED ChipPhilips SMD 3030
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens62000 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage500W
Wattage Equivalent1200W MH
Product Dimensions22-in X 8-in X 13.50-in
Weight19.84-lb
Prop65
NovaLux FPB500W-BK Description
Product Specifications
Beam Angle120
Color Temperature5700K
CRI70
DimmableNo
Efficacy110 lm/W
IP RatingIP65
LED ChipPhilips SMD 3030
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens62000 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage500W
Wattage Equivalent1200W MH