SKU BSL-LFPB50WBK
NovaLux 50W LED Low Bay Light, 5500 Lumens
ETL Listed
  • 5500K Color Temperature provides a natural daylight feel.
  • Low bays require approximately 25 feet installation.
  • This 50 Watt LED bulb is equivalent to approximately 1500W MH bulb.
  • Eco-friendly – No Mercury, UV or IR radiation emission.
  • Operating Temperature: -49° to 122°F.
  • 50,000 hour lifetime: 11 years of operation, 7 days a week for 12 hours a day.
DLC Listed
ETL Listed
NovaLux FPB50W-BK Description
Product Specifications
Part NumberFPB50W-BK, BSL-LFPB50WBK
Beam Angle120
CertificateDLC Listed, ETL Listed
Color Temperature6500K
Life Hours50000
Lumens5500 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage50W
Weight2.20-lb
Manufacturer Description
Features
  • UL/CUL/DLC pending
  • Universal Voltage: 100 - 277V/ 347V/ 480V
  • 216' rotatable mounting bracket
  • Multiple use, suitable for both indoors and outdoors
  • Meanwell UL/CUL driver
  • High quality CREE chips
  • High reflective rate of 92%
  • Replaces 1500W to 2000W MH/HPS
  • Excellent heat sink with copper heat pipe
  • E-PTFE waterproof breathable membrane
Prop65
NovaLux FPB50W-BK Description
Product Specifications
Beam Angle120
Color Temperature6500K
Life Hours50000
Lumens5500 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage50W
Weight2.20-lb
Manufacturer Description
Features
  • UL/CUL/DLC pending
  • Meanwell UL/CUL driver
  • High quality CREE chips
  • High reflective rate of 92%