SKU KNG-LPWA2445CB3CT24BZ
King Electric's bronze 4500W wall heater with disconnect and 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs and rated for 240V installation. Shop at HomElectrical today!
King Electric 4500W Electric Wall Heater w/ Disconnect & 24V Control, 240V, Bronze
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Bronze.
  • 2250W / 4500W / 3000W / 3250W / 3500W / 3750W / 4000W / 4500W.
  • 240V.
  • 18.7 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • 30 Amp Double Pole Circuit Breaker / Disconnect.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA2445-CB3-CT24-BZ Description
  • Color: Bronze.
  • 240V.
  • 18.7 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
Color / Finish
Bronze
sku KNG-LPWA2445CB3CT24BZ
Product Specifications
Part NumberLPWA2445-CB3-CT24-BZ, LPWA2445-CB3-CT24-OB
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBronze
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Product Dimensions20.63-in X 12.69-in X 3.81-in
Weight24.00-lb
UPC093319329825
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 240V 4500W W/ CB3 & CT24, BRONZE
Prop65
Color / Finish
Bronze
sku KNG-LPWA2445CB3CT24BZ
  • 240V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBronze
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Weight24.00-lb
UPC093319329825
Manufacturer Description