SKU KNG-LPWA2045CB3CT24B
King Electric's black 4500W wall heater with disconnect and 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs and rated for 208V installation. Shop at HomElectrical today!
King Electric 4500W Electric Wall Heater w/ Disconnect & 24V Control, 208V, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Black.
  • 2250W / 4500W / 3000W / 3250W / 3500W / 3750W / 4000W / 4500W.
  • 208V.
  • 21.6 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • 30 Amp Double Pole Circuit Breaker / Disconnect.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Architectural design.
  • Original Pic-A-Watt element.
  • Multiple wattage options, to tailor to a rooms specific heating requirements.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • Extruded aluminum grill.
  • Patented smart limit protection.
  • Long life unit bearing motor.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA2045-CB3-CT24-B Description
  • Color: Black.
  • 208V.
  • 21.6 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • Architectural design.
  • Original Pic-A-Watt element.
  • Extruded aluminum grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA2045CB3CT24B
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part NumberLPWA2045-CB3-CT24-B, LPWA2045-CB3-CT24-SB
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage21.6 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Product Dimensions20.63-in X 12.69-in X 3.81-in
Weight24.00-lb
UPC093319329481
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 208V 4500W W/ CB3 & CT24, BLACK
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA2045CB3CT24B
Free Shipping
In Stock-
  • 208V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage21.6 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Weight24.00-lb
UPC093319329481
Manufacturer Description