SKU KNG-LPWA2445SCB3CT24B
King Electric's black 4500W heater with surface can, disconnect & 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs & rated for 240V installation. Shop HomElectrical now!
King Electric 4500W Electric Wall Heater w/ Can, Disconnect & 24V Control, 240V, BLK
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Black.
  • 1250W / 1500W / 1750W / 2000W / 4500W.
  • 240V.
  • 18.7 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • Surface Can.
  • 30 Amp Double Pole Circuit Breaker / Disconnect.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA2445-S-CB3-CT24-B Description
  • Color: Black.
  • 240V.
  • 18.7 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • Surface Can.
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA2445SCB3CT24B
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part NumberLPWA2445-S-CB3-CT24-B, LPWA2445-S-CB3-CT24-SB
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Product Dimensions20.63-in X 12.69-in X 3.81-in
Weight24.00-lb
UPC093319330005
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 240V 4500W W/ SURFACE CAN, CB3 & CT24, BLACK
Prop65
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA2445SCB3CT24B
Free Shipping
In Stock-
  • 240V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Weight24.00-lb
UPC093319330005
Manufacturer Description