SKU KNG-LPWA2445SCT24B
King Electric's black 4500W heater with surface can & 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs & rated for 240V installation. Shop HomElectrical now!
King Electric 4500W Electric Heater w/ Wall Can & 24V Control, 240V, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Black.
  • 1250W / 1500W / 1750W / 2000W / 4500W.
  • 240V.
  • 18.7 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • Surface Can.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Architectural design.
  • Original Pic-A-Watt element.
  • Multiple wattage options, to tailor to a rooms specific heating requirements.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • Extruded aluminum grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA2445-S-CT24-B Description
  • Color: Black.
  • 240V.
  • 18.7 Amp.
  • Up to 450 Square Feet.
  • Surface Can.
  • Architectural design.
  • Original Pic-A-Watt element.
  • Extruded aluminum grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA2445SCT24B
Product Specifications
Part NumberLPWA2445-S-CT24-B, LPWA2445-S-CT24-SB
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Product Dimensions20.63-in X 12.69-in X 3.81-in
Weight24.00-lb
UPC093319329986
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 240V 4500W W/ SURFACE CAN, CT24, BLACK
Prop65
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA2445SCT24B
  • 240V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty5 Yr
Wattage4500W
Weight24.00-lb
UPC093319329986
Manufacturer Description