SKU BSL-LCB40WE2657K
NovaLux 40W LED Corn Bulb, 5150 Lumens, 5700K, 300W Equivalent
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 300W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • Ballast Bypass - no ballast required.
  • 5700K color temperature that provides a cool daylight color.
  • 360° beam angle fills your space with light in all directions.
  • InstantOn technology allows immediate lighting without wasted energy.
  • Operating temperature of -40°F to 131°F.
Medium sized space lighting
  • Walkways.
  • Exterior building lighting.
  • Retrofit high bays and other metal halide fixtures in workspaces and warehouses.
  • Gymnasium Lighting.
  • Public Area Lighting.
ETL Listed
NovaLux LCB40WE2657K Description
Medium sized space lighting
  • Walkways.
  • Exterior building lighting.
  • Gymnasium Lighting.
  • Public Area Lighting.
This page is for your reference only.
Product Specifications
Part NumberLCB40WE2657K, BSL-LCB40WE2657K
Beam Angle360
Bulb TypeCorn Bulb
CertificateETL Listed
Color Temperature5700K
CRI80+
DimmableNo
Efficacy130 lm/W
Lamp BaseE26
Life Hours50000
Lumens5150 lm
Maximum Voltage100V-300V
Sealed BatteryNo
Warranty5 Yr
Wattage40W
Wattage Equivalent300W MH
Product Dimensions9-in X 4-in X 4-in
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Features
  • Save over 60% in Energy
  • High Lumen Maintenance
  • Directional Light
  • Thermal pad heat transferring
  • 10 Sides Shine Out
  • IP60 Ingress Protection
  • Long Life Span
  • Internal double stage power supply
  • Product Dimensions: 9" x 4" x 4"
Indoor and Outdoor Applications
  • Street Lighting
  • Warehouse Lighting
  • Post Top Lighting
Prop65
Product Specifications
Beam Angle360
Bulb TypeCorn Bulb
CertificateETL Listed
Color Temperature5700K
CRI80+
DimmableNo
Efficacy130 lm/W
Lamp BaseE26
Life Hours50000
Lumens5150 lm
Maximum Voltage100V-300V
Sealed BatteryNo
Warranty5 Yr
Wattage40W
Wattage Equivalent300W MH
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Features
  • Save over 60% in Energy
  • High Lumen Maintenance
  • Directional Light
  • 10 Sides Shine Out
  • IP60 Ingress Protection
  • Long Life Span