
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
| Part Number | ST402NP |
| Certificate | CSA US, cUL/UL Listed, TUV Rheinland |
| Color / Finish | White |
| Heating Technology | Convection |
| Material | Plastic |
| Maximum Amperage | 16.7 Amp |
| Maximum Voltage | 120V-240V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 4000W |
| Product Dimensions | 4.35-in X 1.38-in X 4.94-in |
| ASIN | B08285W3Q6 |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 626296598931 |
STELPRO’s all-new non-programmable electronic thermostats designed specifically for fan heaters let you make the most of your comfort thanks to advanced features such as Boost and Lobby modes. Harmonious design, superior technology and safe operation merge to ensure your comfort in all circumstances.
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer

| Part Number | ST402NP |
| Certificate | CSA US, cUL/UL Listed, TUV Rheinland |
| Color / Finish | White |
| Heating Technology | Convection |
| Material | Plastic |
| Maximum Amperage | 16.7 Amp |
| Maximum Voltage | 120V-240V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 4000W |
| Product Dimensions | 4.35-in X 1.38-in X 4.94-in |
| ASIN | B08285W3Q6 |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 626296598931 |
STELPRO’s all-new non-programmable electronic thermostats designed specifically for fan heaters let you make the most of your comfort thanks to advanced features such as Boost and Lobby modes. Harmonious design, superior technology and safe operation merge to ensure your comfort in all circumstances.
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter