SKU BSL-LCB40WE2627K
NovaLux 40W LED Corn Bulb, 5150 Lumens, 2700K, 300W Equivalent
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 300W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • 2700K color temperature that provides a warm, ambient light with a slight yellow tint.
ETL Listed
NovaLux CB40W-E2627K Description
Product Specifications
Part NumberCB40W-E2627K, BSL-LCB40WE2627K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens5150 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage40W
Wattage Equivalent300W MH
Product Dimensions9-in X 4-in X 4-in
Features
  • Save over 60% in Energy
  • Internal double stage power supply
  • Product Dimensions: 9" x 4" x 4"
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens5150 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage40W
Wattage Equivalent300W MH
Features
  • Save over 60% in Energy